Przewodnik po zestawie szachowym


Szachy są znane zarówno z pięknych i ozdobnych figur, jak i z taktyki i strategii. Nawet wiele osób, które nie grają lub nawet nie znają zasad gry, często wystawia w swoich domach wypolerowany drewniany zestaw. Choć od półtora wieku standardowym zestawem szachowym w zawodach międzynarodowych są szachy Staunton, istnieje wiele innych tradycyjnych stylów szachów, które były używane zanim Staunton stał się standardem, od eleganckich Northern Upright po kultowe postacie z zestawu Isle of Lewis. Ten artykuł ma służyć jako przewodnik po różnych wzorach szachów, a także na co zwracać uwagę przy zakupie zestawu szachowego do użytku praktycznego.


Rozmiar i waga


Szukając zestawu szachowego do kupienia, można spotkać się z opisami zestawów zawierającymi rozmiar, zwykle podawany w calach. W standardowych szachach turniejowych wysokość króla wynosi 3,75″, więc jeśli kupujesz zestaw do gry w turnieju (niektóre turnieje w USA wymagają, by gracze przynosili ze sobą cały sprzęt, w tym zegary szachowe), powinieneś dążyć do osiągnięcia tego rozmiaru.

Zestawy z 4-calowymi lub większymi królami są bardzo efektowne jako eksponaty, choć im większe figury, tym oczywiście większy wydatek, ponieważ większe figury są zwykle bardziej ozdobnie rzeźbione. Często można ocenić koszt zestawu szachowego na podstawie szczegółów rzeźbienia rycerza, ponieważ ten element wymaga więcej pracy niż pozostałe, które w większości są symetryczne i mogą być toczone na tokarce.

Kupując zestaw, należy upewnić się, że bierki są odpowiednio wyważone, ponieważ nieobciążone mogą wydawać się zbyt lekkie i podatne na przewrócenie, zwłaszcza gdy gra się na nierównej powierzchni lub na zwijanej planszy. Od połowy XIX wieku wysokiej jakości szachy są obciążane ołowiem. W wielu zestawach można zobaczyć otwór wycięty w dolnej części figury, w którym umieszcza się ciężarek, zazwyczaj zakryty filcem, aby figury nie rysowały planszy. W niektórych tańszych zestawach otwór ten może być obecny, ale nie ma w nim ciężarków i trzeba je ważyć samemu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *