Gra w turnieju szachowym powinna być zarówno zabawą, jak i wyzwaniem. Wielu graczy, którzy dopiero zaczynają grać w turniejach, czuje się nieco przytłoczonych zasadami, zwyczajami i wymaganiami tego formatu, a niektórzy trzymają się od niego z daleka tylko dlatego, że nie chcą mieć do czynienia z kłopotami, które wyobrażają sobie, że mogą ich spotkać.

Pierwszym krokiem do gry w turnieju jest oczywiście jego znalezienie. Wielu graczy zaczyna grę w szachy turniejowe od udziału w turnieju w lokalnym klubie szachowym. Wiele klubów organizuje regularne turnieje, w których na każdym spotkaniu rozgrywana jest jedna runda, podczas gdy inne turnieje rozgrywane są w ciągu jednego wieczoru. Informacje o takich wydarzeniach można znaleźć w lokalnym klubie lub na jego stronie internetowej, jeśli taką prowadzi.

Innym sposobem na znalezienie turniejów jest przeglądanie list i ogłoszeń w publikacjach szachowych. Na przykład w Chess Life znajduje się dział Tournament Life Announcements, w którym zamieszczane są informacje o turniejach w całych Stanach Zjednoczonych. Informacje te są również dostępne na stronie internetowej USCF.

Rejestracja do turnieju


W zależności od turnieju, w którym bierzesz udział, rejestracja może być dostępna w kilku formach. W przypadku lokalnego turnieju klubowego, prawdopodobnie zapiszesz się i zapłacisz opłatę startową na miejscu, tuż przed rozpoczęciem turnieju. W przypadku większych imprez prawdopodobnie będzie dostępna wcześniejsza rejestracja, albo online, albo pocztą (a czasem przez obie te formy). Zazwyczaj wcześniejsza rejestracja daje niewielką zniżkę od ceny rejestracji „na miejscu”. W niektórych przypadkach rejestracja na miejscu może w ogóle nie być oferowana!

Gdy rejestrujesz się na duży turniej, może być wiele opcji sekcji, do których możesz dołączyć. Ponieważ jest to Twój pierwszy turniej, powinieneś dołączyć do sekcji, w której mogą brać udział gracze bez ratingu. Zawsze jest to sekcja otwarta (w której może grać każdy), ale często są to także inne sekcje, w których nie mogą brać udziału gracze poniżej określonego poziomu klasyfikacji.

Przyłączanie się do federacji


Jeśli grasz w turnieju, który jest oceniany, musisz być członkiem organizacji lub federacji, która ocenia dany turniej. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, przed rozpoczęciem gry w turniejach klasyfikowanych przez USCF, należy zapisać się do USCF. Członkostwo w krajowej federacji jest prawdopodobnie dostępne online i może wiązać się z dodatkowymi korzyściami, takimi jak członkostwo w czasopismach lub zniżki na sprzęt. Jeśli z jakiegoś powodu zapomnisz lub nie będziesz w stanie kupić członkostwa przed rozpoczęciem turnieju, powinieneś mieć możliwość zapisania się w miejscu rozgrywania turnieju.

Co należy przywieźć


Zawsze, gdy bierzesz udział w turnieju, warto zabrać ze sobą kompletny zestaw sprzętu szachowego. Niektóre turnieje zapewniają zestawy i plansze, jednak większość z nich tego nie robi, dlatego zawsze lepiej się zabezpieczyć. Nawet jeśli turniej, w którym grasz, zapewnia sprzęt, posiadanie własnego ułatwi Ci rozgrywanie partii kręgli między rundami i analizowanie swoich partii.

W dobrej torbie szachowej (którą prawdopodobnie znajdziesz w sprzedaży na każdym większym turnieju) zmieścisz cały potrzebny sprzęt. Obejmuje on zestaw i planszę (pamiętaj, aby używać standardowych plastikowych lub drewnianych pionków i planszy w kolorach przyjaznych dla oka, np. białych i zielonych kwadratów w przypadku plansz winylowych), zegar szachowy oraz książkę (i ołówki!) do zapisywania partii. Jeśli nie masz jeszcze zegara, to nic nie szkodzi – Twój przeciwnik zwykle go ma. Jeśli jednak będziesz brał udział w wielu turniejach, zdecydowanie warto go sobie kupić.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.