Rozpoczęcie turnieju


Po przybyciu na turniej upewnij się, że jesteś prawidłowo zarejestrowany. Na ścianie powinno znajdować się miejsce, w którym wywieszane są informacje o turnieju, a przed turniejem powinna się tam znajdować lista wszystkich zarejestrowanych graczy.

Krótko przed pierwszą rundą zostanie ogłoszone rozstawienie w pary. Zawierają one informacje o tym, z kim grasz i gdzie odbędzie się Twoja partia. Typowe rozstawienie zawiera numer planszy, a także informację, czy grasz białymi czy czarnymi. Podane jest także imię i nazwisko przeciwnika, czasem wraz z jego rankingiem. Znajdź swoją planszę i usiądź, a w razie potrzeby rozłóż sprzęt. Nawet jeśli Ty i Twój przeciwnik dotrzecie na miejsce wcześniej, poczekajcie, aż dyrektor turnieju powie Wam, żebyście uruchomili zegar, ponieważ przed rozpoczęciem turnieju mogą pojawić się jakieś ważne ogłoszenia.

Gdy gra będzie gotowa do rozpoczęcia, uściśnij rękę przeciwnika i poproś gracza grającego czarnymi bierkami o uruchomienie zegara. Ciesz się swoją pierwszą grą turniejową!

W trakcie turnieju


Po zakończeniu pierwszej partii pamiętaj, aby zapisać swój wynik na arkuszu rozstawienia par. Dyrektor turnieju będzie potrzebował tych informacji, aby dobrać pary na następną rundę. Nawet jeśli przegrałeś swoją partię, nie opuszczaj turnieju. Gracze nie są eliminowani z turniejów szachowych z powodu przegranej i mogą brać udział w grze aż do zakończenia ostatniej rundy, niezależnie od wyniku.

Na początku każdej rundy będą podawane nowe pary. Rankingi i inne informacje będą regularnie aktualizowane, abyś mógł sprawdzić, jak Ci idzie, jakie nagrody są oferowane i jakie są Twoje szanse na ich zdobycie.

Jeśli zdecydujesz, że nie możesz zagrać w danej rundzie, musisz jak najwcześniej powiadomić o tym dyrektora turnieju.

Jeśli czujesz, że nie wrócisz na żadną z pozostałych rund, możesz wycofać się z turnieju. Nadal bardzo ważne jest, aby poinformować o tym dyrektora turnieju z wyprzedzeniem, tak aby wiedział, że nie zostaniesz przypisany do żadnej z przyszłych rund.

Po rundzie finałowej


Po zakończeniu ostatniej gry zgłoś swój wynik w normalny sposób. Jeśli uważasz, że masz szansę na zdobycie tytułu, warto pozostać w grze, aby zobaczyć, jak potoczą się wyniki i odebrać wygraną, jeśli zajmiesz jedno z czołowych miejsc. Pamiętaj, że nie musisz wygrać wszystkich – lub nawet większości – gier, aby zdobyć nagrodę w każdym przypadku; wiele turniejów ma nagrody dla najlepszego gracza poniżej określonego ratingu, a nawet dla najlepszego gracza bez ratingu, do których możesz się zakwalifikować.

Gdy nagrody zostaną przyznane, Twój pierwszy turniej jest zakończony! W ciągu tygodnia lub dwóch otrzymasz ocenę na podstawie swoich wyników. W Stanach Zjednoczonych można to sprawdzić na stronie internetowej USCF w zakładce Usługi dla członków.

Turnieje scholastyczne


Turnieje scholastyczne są zazwyczaj prowadzone w taki sam sposób, jak turnieje dla dorosłych, z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami. Po pierwsze, jest bardziej prawdopodobne, że graczom turniejowym zostanie zapewniony sprzęt. Choć na wszelki wypadek należy zabrać swój sprzęt, to zapomnienie go nie jest katastrofą.

Mniej ważne jest uzyskanie członkostwa w federacji przed udziałem w turnieju szkolnym. Większość lokalnych turniejów szkolnych posiada zarówno sekcje oceniane, jak i nieoceniane, dzięki czemu gracze, którzy nie są gotowi na „prawdziwą” grę turniejową, mają szansę rywalizować o trofea z innymi nowicjuszami. W tych sekcjach egzekwowanie zasad polega bardziej na uczeniu graczy niż karaniu za wykroczenia, a zegary są rzadko (jeśli w ogóle) używane. W rzeczywistości, wiele sekcji szkolnych używa zegarów tylko w grach, które się przedłużają i grożą przerwaniem turnieju. Podobnie, wiele turniejów szkolnych nie wymaga od graczy nagrywania swoich gier (choć jest to dobry pomysł dla graczy, którzy czują się z tym komfortowo).

Gdy nadchodzi czas rozgrywania gier turniejowych, należy pamiętać, że rodzice rzadko mogą przebywać na terenie turnieju, gdy grają dzieci. Oznacza to, że jako rodzic będziesz musiał poczekać na zewnątrz (lub w innym pomieszczeniu), gdy Twój syn lub córka będzie rywalizować. Jeśli Twoje dziecko się denerwuje, przypomnij mu, że nie będziesz daleko i że powinno się dobrze bawić, grając w swoją grę, aby później mogło Ci o niej opowiedzieć.

Wreszcie, nawet jeśli dziecko przegra większość lub wszystkie mecze, nie ma powodu, by wychodzić wcześniej. W wielu turniejach szkolnych – zwłaszcza w sekcjach dla nowych lub młodych graczy – każdy gracz otrzymuje coś za samo ukończenie turnieju. Podczas gdy najlepsi gracze otrzymują trofea upamiętniające ich osiągnięcia, inni gracze mogą otrzymać medale za uczestnictwo. Jeśli dziecko przyjechało z drużyną graczy ze swojej szkoły, może również wygrać trofeum drużynowe, które będzie mogło przywieźć do szkoły.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.